cdw
UPMC
MRIE
Allegheny County
ComDoc
gnc
Wilson
PGT
Baierl
Leway
Ditkas
vincents
eggs
Rockefellerssmall
SGI
  • longhorn.jpg
  • eggs n at 590.jpg
  • solutions 21 590.jpg
  • isalys 590.jpg
  • spk.jpg

2014 CHAMPS LIST

Past Champions

Year

Champion

Runner Up

Semi Finalist

Semi Finalist

Winning Coach

1994

OLSH

New Castle

Montour

Canevin

John Mahoney

1995

OLSH

North Hills

Blackhawk

Burgettstown

John Mahoney

1996

Q.Valley

Carlynton

Montour

Moon

Mike Mastrionni

1997

New Castle

Moon

Penn Hills

Char Valley

John Sarandrea

1998

Shaler

Aliquippa

Peabody

Penn Hills

Howie Rupert

1999

Aliquippa

Highlands

New Castle

Sto - Rox

Mike Zmijanic

2000

Aliquippa

N.Allegheny

Montour

New Castle

Mike Zmijanic

2001

Aliquippa

New Castle

Sto-Rox

Ambridge

Mike Zmijanic

2002

Plum

Aliquippa

Beaver Falls

Farrell

Ron Richards

2003

Moon

Aliquippa

Cornell

K.Catholic

Jeff Ackerman

2004

Sewickley

Oliver

K.Oaks

Baldwin

Win Palmer

2005

Beaver Falls

Bethel park

Rinngold

Fox Chapel

Doug Biega

2006

Bethel Park

Moon

Char Valley

Aliquippa

Mike Mastrionni

2007

North Allegheny

Allderdice

Central Catholic

Char Valley

Dave DeGregorio

2008

Beaver Falls

Seneca Valley

North Allegheny

Central Catholic

Doug Biega

2009

Char Valley

North Allegheny

Ambridge

Oliver

Tim McConnell

2010

Char Valley

North Allegheny

Mt. Lebanon

Sto-Rox

Tim McConnell

2011

Char Valley

Beaver Falls

Mt. Lebanon

Beaver

Tim McConnell

2012

New Castle

North Allegheny

Hampton

Char Valley

Ralph Blundo

2013

New Castle

Char Valley

Hampton

Lincoln Park

Ralph Blundo

2014

Ambridge

West Middlesex

Lincoln Park

Hampton

Mark Jula

Class A/AA Championships (Founded in 2006)

Year

Champion

Runner Up

Semi Finalist

Semi Finalist

Winning Coach

2006

Northgate

Summit Academy

Cornell

Center

Kevin McKiernan

2007

Serra Catholic

Burgettstown

Quaker Valley

Cornell

Bob Rozanski

2008

Quaker Valley

Northgate

Carlynton

Lincoln Park

Mike Mastrionni

2009

Quaker Valley

Rochester

Carlynton

OLSH

Mike Mastrionni

2010

Quaker Valley

Rochester

Cornell

Canevin

Mike Mastrionni

2011

Northgate

OLSH

Avonworth

Cornell

Perry Harrop

2012

Seton LaSalle

Sto-Rox

West Middlesex

Lincoln Park

Knobby Walsh

2013

Quaker Valley

Sto-Rox

Avonworth

Northgate

Mike Mastrionni

2014

Vincentian

Northgate

Seton LaSalle

Brashear

George Yokitis

 

BOYS JUNIOR VARSITY AAAA

(Due to a system crash we have records verified beginning 2009)

YEAR

CHAMPION

RUNNERUP

3rd PLACE

4th PLACE

2009

Char Valley

Bethel Park

Seneca Valley

Hampton

2010

Quaker Valley

Char Valley

Hampton

Sto-Rox

2011

Char Valley

Bethel Park

 

 

2012

Char Valley

North Hills

 

 

2014

North Allegheny

North Hills

Hampton

Central Valley

 

 

 

 

 

BOYS JUNIOR VARSITY AAA/AA

(founded in 2012)

YEAR

CHAMPION

RUNNERUP

3rd PLACE

4th PLACE

2012

Ambridge

Aliquippa

Sto-Rox

Quaker Valley

                       

 

 

Freshman League

(Due to a system crash we have records verified beginning 2009)  

YEAR

CHAMPION

RUNNERUP

3rd PLACE

4th PLACE

2009

Beaver

North Allegheny

Ambridge

Bethel Park

2010

Hampton

Central Valley

North Allegheny

North Allegheny (Black)

2011

Hampton

Sto-Rox

 

 

2012

Char Valley

Pine Richland

North Allegheny

Sto-Rox

2013

North Allegheny

Hampton

North Hills

Pine Richland

                       

Junior High League (founded in 2009)

YEAR

CHAMPION

RUNNERUP

3rd PLACE

4th PLACE

2009

Upper St. Clair

Knoch

Moon

North Allegheny

2010

Beaver Falls

Ambridge

South Fayette

Sto-Rox

2012

Montour

Aliquippa

Char Valley

West Allegheny